Distractie Placuta !!!

Bine Ati Venit. Va Rugam Cititi Regulamentul forumului Pentru o Mai Buna Desfasurare intre useri forumului.Daca Nu Sunteti Inregistrati Va Rugam Sa Va Inregistrati Pentru A Mari Comunitate. Va Multumim.

AcasaPortalCautareInregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Acolo ma aflu!
Vizitatori

Distribuiti | 

Batch / Scripturi utile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
BlackAngel

Puncte : 10554
Reputatie : 5
Data de inscriere : 08/06/2011
Varsta : 17

MesajSubiect: Batch / Scripturi utile   Lun Aug 29 2011, 20:44

vreau sa pun in discutie un limbaj MSDOS simplu, Batch (Windows). e util pentru cei ce vor sa invete programare, plus ca e foarte simplu de invatat nu fiti descurajati daca pare plictisitor la inceput, o sa va fie folositor. daca folositi Linux aveti Shell/Bash sau pentru Apple aveti Apple Script. puteti crea un fisier Batch folosind doar un editor text si salvand fisierul cu extensia .bat.

cateva comenzi:

echo - afiseaza un text anume. exemplu: echo mobilewave ar afisa "mobilewave".

@echo off - cand folositi comanda echo nu va mai arata in ce director va aflati la afisarea textului.

cls - curata tot ecranul de caractere text.

pause - asteapta un input pentru urmatorul pas, practic face o pauza si apasand pe o tasta anume executa comenzile in continuare.

start - deschide un fisier. exemplu start C:\windows\system32\calc.exe deschide calculatorul.

folosind argumentul %1 impreuna cu comanda start deschide un fisier anume cu un program prestabilit. exemplu start notepad.exe %1 va deshide orice fisier in notepad prin metoda drag and drop peste fisierul .bat.

ok, acum partea utila..

sa zicem ca de fiecare data cand intru pe net am cateva pagini web pe care le verific mereu, mi-ar fi destul de util daca le-as putea deschide pe toate odata. pot crea un fisier batch, avand extensia .bat ce contine urmatorul cod:start C:\Progra~1\opera\opera.exe "[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] "[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sau sa zicem ca folosesc des cateva programe si as economisii ceva timp daca nu as sta sa dau pe fiecare dublu click si imi usurez munca folosind:
start C:\windows\system32\calc.exe
start sndrec32
start C:\Progra~1\Opera\Opera.exe
ce imi deschide calculatorul, recorderul built-in din windows si browserul opera, toate alese random ca exemplu

Bafta!
Sus In jos

Batch / Scripturi utile
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Distractie Placuta !!! :: Windows :: Tutoriale Windows-
Mergi direct la: